خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

برق کاری ساختمان

  برق کاری ساختمان
  در یک ساختمان مهندسی ساز کلید و پریز برق مهم هستند تا جایی که سلامت افرادی که در این خانه قرار است زندگی کنند و با برق سر و کار داشته باشند را کلید و پریزها باید تامین کنند. کلید و پریزهای امروز قابلیت های زیادی دارند، مجهز به سیستم کنترل از راه دور هستند یا حتی بعضی کلید ها به صورت لمسی عمل می کنند و طراحی ظاهری آنها هم زیباتر است.

  روشنایی ساختمان از ابتدای خلقت تا کنون یکی از مهم ترین نیازهای انسان بوده و هست و همین طور تمامی ابزارهایی که برای روشنایی منزل به کار می روند به اندازه خود منبع نور دارای اهمیت هستند و باید از بهترین نوع آن استفاده شود.

  کلید و پریز یکی از آشناترین تجهیزات انتقال دهنده انرژی برق به محیط ما هستند و شاید اگر این دو قطعه با ارزش نبودند، ما اینقدر آسان به منبع برق دسترسی پیدا نمی کردیم، ضمن اینکه به وسیله این رابط های الکتریکی ، ایمنی استفاده از برق به حداکثر می رسد.

  در گذشته کلیدهای ساختمان در انواع محدودی در بازار موجود و فقط از لحاظ ظاهری تفاوت های اندکی با هم داشتند، مثلا ممکن بود در طراحی کلید، پهن یا باریک بودن آن مد نظر قرار گیرد برایپریز ها نیز به همین صورت، پریز های قدیمی بیشتر از نوع تخت بودند که دو شاخه در آن ها فرو می رفت، اما در حال حاضر اکثرا پریزها را با یک گودی گرد می سازند تا به شکل قالبی دوشاخه در آن جای می گیرد.

  کلید و پریز های امروز قابلیت های زیادی دارند، مجهز به سیستم کنترل از راه دور هستند یا حتی بعضی کلید ها به صورت لمسی عمل می کنند و طراحی ظاهری آنها هم زیباتر است. کلید های جدید نصب راحت تری دارند و نیازی به پیچ و مهره هم ندارند و به خاطر مکانیزم فنری پشتشان به راحتی در عمق دیوار قرار می گیرند و سیم پیچی های آنها در قسمت پشت کار است و معمولا به صورت یک مجموعه و در یک نقشه برق معین، کلید و پریزها نصب می شوند.

  پریزها هم تنوع بیشتری نسبت به گذشته دارند و به علاوه یک پریز ساختمان می تواند در عین حال چندین کاربرد داشته باشد و تبدیل به ورودی های دیگری شود، مثلا پریز یک فیشه به دو فیشه تبدیل می شود. از دیگر مزایای محصولات جدید کلید و پریز استفاده از پلی امیر های نسوز برای جلوگیری از اشتعال است و هم چنین دارای حلقه ای فنری در گلوگاه سوراخ های پریز جهت جلوگیری از تغییر شکل محل ورود دوشاخه و ایجاد جرقه و احتراق می باشد.

  در گذشته کلید پریزها فقط در رنگ های سفید و کرم موجود بود و تنوع کمی داشت، اما امروزه انواع رنگ ها و طرح ها در کلید پریزها مشاهده می شود و شما باید دقت کنید که کلید و پریزی که تهیه می کنید از پلاستیک مرغوبی ساخته شده باشد تا نشکند و پوسیده نشود، چرا که اگر جنس پلاستیک آن مرغوب نباشد، حتی ممکن است هنگام نصب بشکند و خرد شود.

  از نظر ظاهری کلید های جدید شکل های مربع، مستطیل و دایره ای جالبی دارند و اطراف پل متحرک کلید هم طراحی های بی نظیری انجام می دهند که می تواند با طراحی کاغذ دیواری اتاق نشمین شما متناسب شود. از قابلیت های کلید های مدرنساختمان می توانیم به روشن شدن به وسیله چشمی اشاره کنیم؛ یعنی با حرکت دادن دستتان روبه روی چشمی کوچک کلید برق خانه روشن می شود یا کلیدهایی که عبور افراد را تشخیص داده و چراغ آن ها روشن می شود، بعضی از این کلید های ساختمان قابلیت تنظیم میزان نور را با توجه به میزان روشنایی محیط دارند و بعضی از آنها هم میزان دمای محیط را سنجیده و در صورت افزایش دما نور را کم می کنند تا دما کاهش یابد.

  پریز های جدید با انواع ورودی ها دسترسی شما را به مرکز اطلاعات و تلفن و اینترنت و انواع ورودی های داده ها آسان می کند. بعضی از کلید های مدرن به این صورت تنظیم می شوند که روی هر کلید برای یک اتاق قسمت های مشخصی را می توانید تعریف کنید؛ مثلا یک کلید چهار بخشی که یک قسمت آن به چراغ بالای تخت مربوط می شود یک قسمت آن چراغ بالای در ورودی و… را به همین شکل تنظیم کنید تا تنها با استفاده از نزیک ترین کلیدی که در اطاقتان هست بتوانید نور تمام اتاق را تنظیم کنید.

  کلید های تایمری ساختمان هم که کاربردشان بیشتر در محل هایی چون مسیر راه پله حیاط یا پشت بام است که نباید چراغ دائما روشن بماند در زمان های مختلفی قابل تنظیم هستند و با توجه به نیاز شما از روی دستگاه تایمری که به آن متصل می شوند تنظیم می گردد. در حال حاضر علاوه بر محصولات ایرانی مرغوب در بازار انواع متعددی از کشورهای آلمان و ترکیه در بازار موجود است .

  مراحل برق کاری ساختمان نیز به شرح زیر است :


  معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است :
  مرحله اول برق کاری ساختمان :
  1کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی ، سیستم های صوتی، سوکتهای برق، تلفن ، آنتن ،آیفون ، فن کوئیل ها ،اطفاء حریق ،برق اضطراری و موتور خانه.
  2- اجرای نقشه روی کار.
  3- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خطِ تراز با چک لاین.
  4- شیار زدن مسیر لوله ها با شابلون ودستگاه شیارزن .
  5- کندن قوطی کلیدها با دستگاه .
  6-سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).
  7-نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.
  8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه فیوز آورده می شود.
  9- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می شود.


  10- اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.
  11-جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه ( این سینی برق ها برای ورود کابل های برق تلفن آنتن ماهواره و ....... نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت های ساختمان فیکس و وارد باکس های مورد نیاز خود می شود).
  12- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است.
  13- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
  14-نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
  15- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)
  16- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

  مرحله دوم برق کاری ساختمان : (بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار) 
  1-تمیز کردن قوطی کلیدها وبریدن لوله های اضافی روی کار.
  2- سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم ها و قطر سیم ها و جنس سیم ها از روی استاندارد انتخاب میشود)
  3- انداختن کابل شیلد دار برای بلندگوها وازآنجا به ولوم های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.
  4-کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل ها داخل موتور خانه و وارد تابلو های مخصوص خودش میشود).
  5-کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس های مخصوص خودشان.
  6-اتصالات سر سیم ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوزها – روشنائیها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن - اطفاء حریق- UPS(نصب دستگاه های تغذیه UPS به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)
  7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم ها توسط حوضچه قلع
  8-عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).
  9- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

  مرحله سوم برق کاری ساختمان( بعد از نقاشی و کف تمام شده):
  1- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها
  2-بستن ترمینال روی سر سیم ها.
  3-نصب دتکتور های دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده
  4- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم ها و فیوز بندی آنها
  5- نصب آیفون تصویری بستن سوکتها و شستی های مربوط به آن.
  6-نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن
  7-نصب سوئچینگهای ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت های مربوط میباشد)
  8-نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ ها
  9-نصب چشم لایتینگ در سرویسها برای هود مرکزی ( این چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویسها می شود)
  10- نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب و کفی های روی سرامیک.
  نصب تجهیزات برقی در برقکشی ساختمان : 
  - نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)

  - نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.

  - نصب لوله زیرسینی برق وازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده های دیگر.

  - کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.

  - وایرشوزدن و شماره زدن سر سیم ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.


  این مطلب تا کنون 17 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : ساختمان ,داخل ,لوله ,پریز ,کاری ,سینی ,کاری ساختمان ,داخل جعبه ,موتور خانه ,مصرف کننده ,جعبه فیوز ,
  برق کاری ساختمان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر